CAM HOPARLÖRLER VE SES

Klasik hoparlörler bildiğiniz gibi genelde ahşap bir kasa içerisine yerleştirilmektedir. Bunun en önemli sebebi teknik olarak ses kalitesi ve kullanılan malzemelerin de bu kasa içerisinde gizlenmek istenmesi olarak özetlenebilir.

Peki, klasik hoparlör tasarımını terk edip; cam bir kasa içerisine bu hoparlörleri konumlamak nasıl olurdu?

WATERFALL isimli Fransız firması 1996 yılında bu fikirden yola çıkarak kuruldu, ilk ürünü 1999 yılında tüketici beğenisine sundu ve 20 yılda bu konuda mükemmelleşerek ürün çeşitliliğini artırdı.

Cam, malzeme olarak çalışması zor bir materyal, ayrıca ses işin içine girince daha da zor bir malzeme, buna ilaveten kullanılan driver’ların da estetik olarak açık bir kasaya yerleştirilmesi belki de en zoru.

WATERFALL’un niye cam kullandığını ise şu şekilde izah edebiliriz. Sesi duymamızı sağlayan kasanın içindeki sürücüdür. Yani kasanın titreşimi değildir, hatta kasa da titreşim varsa sesin kalitesi değişir. Hoparlör imalatçıları bu sebeple kasayı daha sert hale getirecek destekleyici parçalar kullanırlar. İdeal çözümlerden biri de iç panellerde kum kullanmaktır ki sebebi yoğunluğudur ve ne tesadüf ki cam da kumdan imal edilir. Camın seçilmesindeki tek sebep estetik kaygılar değildir hiç şüphesiz. Camın yüksek yoğunluğu kasanın titreşiminin olmamasını sağlar ve bu nedenle seste dış etkenlere bağlı herhangi bir değişim oluşaz.

WATERFALL patentine sahip olduğu “Acoustic Damping Tube” ve “Heatstream” teknolojileri ile ses kalitesinin en üst seviyelere çıkmasını sağlamış, hem de driver’larda alüminyum ve napa deri kullanarak estetik kaygıları ortadan kaldırmış; sanat eseri bile diyebileceğimiz hoparlörler yaratmayı başarmıştır.

Markanın ürün gamında bulunan Iguascu Evo, Victoria Evo ve Niagara estetik ve teknolojinin buluştuğu çok özel ürünlerdir.

WATERFALL zamanla ürün gamını geliştirmiş ve daha küçük ebatta ama cam kullanmaktan vazgeçmeden SERIO serisini üretmiştir. Özellikle ev sinema sistemlerinde, küçük ya da orta ölçekli mekanlarda gerek estetik olarak, gerekse ufak ebatları ile az yer kaplamasından dolayı çok kullanışlı bir üründür.

ELORA ve HURRICANE serileri ise duvara ve tavana monte edilebilme özellikleri ile tüketiciye estetiği farklı seçenek sunabilmektedir.